A tanulmány fókuszában az önfoglalkoztatás-munkajogviszony határán lévő, ún. szürke zónába szorult személyek kollektív igényérvényesítésének vizsgálata áll a versenyjogi szabályozás tükrében. Jelenleg a hatályos szabályozás tilalmazza az önfoglalkoztatók kollektív fellépését, melynek nyomán kollízió bontakozik ki a kollektív jogok által elérni kívánt szociális célok, valamint a versenyjog által védeni kívánt korlátozásmentes szabad verseny között. Tanulmányomban ezen kollízió feloldására kívánok megoldási javaslatokat bemutatni.
- Bevezetés
- A téma kontextualizálása
- Az önfoglalkoztató (nem létező) fogalma
- Az európai uniós versenyjog kontra munkajog
- Nemzetközi színtéren megfogalmazott elvárások
- Hazai kitekintés
- Részösszegzés
- Megoldási javaslatok
8.1. A gazdaságilag függő munkavállaló, mint új sui generis kategória megalkotása
8.2. Univerzális munkajogi biztosítékok bevezetése
8.3. Versenyjogi mentesség kiterjesztése - A Bizottság iránymutatása
- Összegzés
1. Bevezetés
Napjainkban a munkaerőpiac folyamatos változásának, fluktuációjának lehetünk szemtanúi, mely a technológiai fejlődés, a digitális munkaerőpiac felemelkedése, valamint a globalizáció által felfokozott verseny természetes velejárója.[1] A versenyképesség fenntartása és növelése egyre nagyobb igényt teremt a tradicionális munkaviszonyhoz képest a „rugalmasabb” foglalkoztatásra, markáns trendként detektálható a klasszikus munkaviszonytól eltérő szerződések egyre szélesebb körű alkalmazása, illetve az önfoglalkoztatás térhódítása a munkaviszonyban történő foglalkoztatás rovására.[2] Ezen folyamatok következményeként fokozatosan növekszik azon munkát végzők száma, akik a munkájukat nem munkaszerződés alapján, hanem vállalkozói minőségben végzik, azonban – elsősorban gazdasági – függésük megközelíti a munkavállalókét, ezzel szemben függőségükhöz nem kapcsolódnak a munkaviszonyt jellemző védelmi garanciák.[3] Ezen tendencia alapjaiban kérdőjelezi meg a fennálló munkajogi szabályozás adekvátságát, és veti fel a szabályozás revíziójának szükségességét.
Jelen tanulmány a munkaviszony és az önfoglalkoztatás határvidékén lévő, ún. „szürke zónába” szorult személyek kollektív igényérvényesítésének lehetőségeit vizsgálja a versenyjogi szabályozás tükrében.